Výkonný ředitel COGEN Czech vystoupil 19.9.2023 v poslanecké sněmovně na semináři "Výzvy transformace energetiky a aktuální stav přípravy energetických strategií" s tímto příspěvkem:
Dosažení cíle Green dealu, tedy využívání pouze bezuhlíkových energií bude extrémně náročné. Technicky, ekonomicky i organizačně i společensky. A my musíme zvolit takovou cestu, abychom k tomu cíli bezpečně dojeli, bez ekonomických či dokonce společenských otřesů. Energie musí tedy zůstat bezpečná a dostupná.Rizika jsme viděli při plynové krizi, která ještě není úplně za námi. Byli jsme rádi za každou starou uhelnou elektrárnu, která byla schopna provozu.Rizika vidíme i v Německu, kde 80% lidí moc nechápe, proč jim vláda chce zakazovat plynové kotle, 50% lidí pochybuje, že odstavení jádra bylo správná věc. Důsledkem je, že populistická AfD mám již 22% a je tedy druhou nejsilnější stranou.
Základem energetické bezpečnosti je dostatek řiditelných zdrojů. Pokud chceme odstavit uhelné zdroje, musíme nahradit všechny funkce které nám poskytovaly. A to nejen energii jako takovou ale i schopnost dodat nám ji přesně tehdy když ji potřebujeme,tedy řiditelnou kapacitu.
V zimě potřebujeme min.11-13 GW. Kolem roku 2040 tady sice budeme mít téměř 30 GW zdrojů, ale z nich pouze 7 GW bude vždy k dispozici (jádro 5 GW, biomasa/bioplyn 1 GW, současné plynové zdroje 1 GW). Zbytek může zajistit jen plyn. Potřebujeme 5-7 GW řiditelných plynových zdrojů, jak upozorňuje ČEPS ve své nedávné zprávě o zdrojové příměřenosti. Stejnou optikou je třeba nahlížet na případný dovoz elektřiny, jestli mluvíme o importu náhodných přebytků levné elektřiny z OZE, což je samozřejmě výhodné, nebo o potřebě dovézt elektřinu v přesně dané době, kdy ji budeme nutně potřebovat. V příštím desetiletí budou dle zprávy ČEPS jen Francie a Německo. Na to nelze spoléhat. Tyto země mají dost práce samy se sebou.
A když plyn, tak ne daleko v polích elektrárnu s účinností 60%, ale kogenerační zdroje umístěné v blízkosti spotřebitelů v teplárnách s účinností až 100%, které uspoří až 30% paliva. Potenciál až 4 GW, až pak stavme elektrárny. Tyto lokální zdroje pak mají řadu dalších pozitiv z hlediska lokální energetické bezpečnosti. Motory a turbíny budou potřeba i v budoucnu, abychom zelený vodík zkonvertovali zpět na elektřinu a teplo.
Nové plynove kapacity by tedy měly být primárně v teplárenství. SZT jsou pro dekarbonizaci klíčové, jako integrátor všech zdrojů tepla v daném území.
Trend: Kogenerace + tepelné čerpadlo = komplexní energetický systém s řadou výhod: Kogenerační jednotka: pracuje v zimním a přechodné období. Dodává teplo v zimě + špičkovou elektřinu do sítě. Tepelné čerpadlo: pracuje primárně v létě a v přechodných obdobích. Kogenerace bude provozována v době vyšších cen elektřiny, tepelné čerpadlo v době nižších cen elektřiny.
Kombinace drahých technologií je výrazně investičně náročnější než běžný plynový kotel, ekonomika plyn.zdroju je silně závislá na vývoji cen komodit, regulacích,ceně povolenky. Transformace teplárenství proto budou vyžadovat systematickou podpora ze státu, jak politickou, tak samozřejmě i finanční. Na lokální úrovni bude důležité zpracování kvalitních energetických koncepcí a plánů vytápění a chlazení.
Videozáznam semináře
Všechny prezentace