Masarykova nemocnice v Rakovníku patří do sítě soukromých zdravotnických zařízení skupiny PRIVAMED. Nemocnice Rakovník pod vedením PRIVAMEDu se vydala cestou výrazné modernizace. V rámci balíčku opatření cílených na úspory energií připravila nemocnice mimo jiné projekt na modernizaci tepelného hospodářství. V roce 2021 společnost PRIVAMED vypsala výběrové řízení na „Instalaci a provoz kogenerační jednotky, přibližně o výkonu 800 kWe a Dodávku tepla této kogenerační jednotky do Masarykovy nemocnice Rakovník“. Cílem projektu byla optimalizace výroby tepla a stabilizace ceny tepla. Celý projekt byl řešen formou Energy Contracting.
Společnost E.ON se tohoto výběrového řízení zúčastnila a se svou nabídkou zvítězila. Předmětem nabídky byla realizace výstavby kogenerační jednotky o výkonu 800 kWe a následný provoz kogenerační jednotky po dobu 15 let (s možností prodloužení o dalších 5 let).
Společnost E.ON Energy Solutions, s.r.o., člen skupiny E.ON v České republice, se již od roku 2009 zabývá výstavbou a provozem kogeneračních jednotek pro podniky s vysokými nároky na využití tepla. Jde především o tepelná hospodářství a průmyslové podniky, nemocnice, rekreační a hotelové komplexy nebo lázeňské a sportovní areály.
Realizace projektu byla zahájena na jaře 2022. Kogenerační jednotka CHP 800 o jmenovitém elektrickém výkonu 800 kWe a tepelném výkonu 863 kWt byla včetně veškerého příslušenství situována v budově kotelny nemocnice. Modul motorgenerátoru byl instalován v upraveném prostoru bývalé filtrace vody, který byl nově přepažen stěnou uvnitř objektu. Rozvaděče jsou umístěny v rozvodně NN, trafo v odděleném prostoru a akumulační nádrž je uvnitř v prostoru kotelny v místě demontovaného kotle K2, má objem 70 m³ a je v horizontálním provedení. Spalinový modul spolu s tlumičem hluku spalin a technologickým chladičem byly instalovány ve venkovním prostoru na střeše nad prostorem strojovny KGJ.
Pro vyvedení elektrického výkonu z kogenerační jednotky byla u severní hranice areálu nemocnice zřízena nová manipulační stanice, která je napojena na síť distributora. V této manipulační stanici je umístěn VN distribuční rozvaděč včetně rozvaděče AXV1. Vzhledem ke značnému zasíťování pozemků v areálu nemocnice se investor společně s majitelem pozemků a generálním zhotovitelem dohodli na realizaci přípojky VN pomocí řízeného protlaku a částečně samostatným výkopem v nezpevněném pozemku. Díky tomuto rozhodnutí byla přípojka VN realizovaná během jednoho týdne bez zásadního dopadu na provoz v areálu nemocnice.
V rámci celkové rekonstrukce byl realizován nový automatický systém řízení jak pro kogenerační jednotku, tak i pro kotelnu nemocnice. Pro automatickou regulaci je použit SIMATIC S7-1200. Kogenerační jednotka je napojena na centrální řídící dispečink společnosti E.ON Energie. Tento řídící systém komunikuje s řídícím systémem kotelny a s lokálním řídícím systémem kogenerační jednotky a souvisejících periferií pomocí protokolu MODBUS RTU. Dále je komunikace po protokolu MODBUS RTU využita i ke komunikaci s jednotlivými měřidly energií a ke komunikaci s ŘS samotné KJ.
Veškeré práce byly dokončeny na přelomu roku 2022/2023. Společně s instalací kogenerační jednotky byl v kotelně nainstalován nový kotel Viessmann o výkonu 1,1 MW. V dubnu 2024 byl zahájen zkušební provoz, během kterého byly provedeny garanční testy, autorizované měření hluku a autorizované měření plynných emisí CO a NOx. Dále byly odstraněny vady a nedodělky a provoz KJ byl optimalizován. V září loňského roku byla kogenerační jednotka uvedena do trvalého provozu.