Systém provozní podpory elektřiny z plynové KVET, tak jak byl ze strany ERÚ v minulých letech nastaven funguje dobře jak z hlediska motivace provozovat tyto zdroje spalující čisté ale zároveň relativně drahé palivo pouze ve špičkovém režimu ke stabilizaci elektrizační soustavy, tak z hlediska přiměřenosti a průběžné úpravy nákladů na jeho podporu dle cen komodit. COGEN Czech pozorně sleduje aktuální situaci i dlouhodobé trendy a usiluje o to, aby systém podpory plynové KVET byl i do budoucna nastaven tak, aby plynová KVET byla i nadále užitečnou součástí energetického systému.
Dle aktuálních informací distributorů je v procesu schvalování připojení až 15 GW FVE. Je zřejmé, že systémově efektivní integrace takového objemu proměnlivé výroby elektřiny bude vyžadovat podstatné změny ve fungování celé energetiky.
Navrhujeme proto zavést provozní podporu elektřiny z "inovativní KVET" (iKVET) i v Česku. Tento systém je již od roku 2017 aplikován v Německu pod zkratkou iKWK, v rozsahu 1-10 MW v režimu aukcí.
Podporuje se stejně jako u běžné KJ vyrobená elektřina z KGJ, výše ZB však je vyšší (max.nabídková cena u elektřiny z KVET nad 1 MW je 7 ct/kWh, po dobu 30 000 h, u iKWK je max.nabídková cena 12 ct/kWh, po dobu 45 000 h).
Parametry českého systému provozní podpory plynové KVET navrhujeme podobné jako v Německu (Obr.1):
- komplex několika zařízení - vedle plynové KGJ obsahuje i zdroj OZE tepla, aku tepla a elektrokotel
- zařízení umístěna v rámci jedné tepelné sítě, řízena společně nadřazeným řídícím systémem
- zdrojem OZE tepla může být TČ, solární kolektor, FVE, či jiný nepalivový zdroj OZE tepla
- množství OZE tepla musí být min. 30% tepla v poměru k referenčnímu teplu
- referenční teplo=teplo z KJ za dobu 3300 h+OZE teplo
- doba podpory 15 let, resp. 49 500 h.
Obr.1 Schéma iKWK
Vzhledem k podmínkám v místech instalací současných malých a středních KJ, tedy omezený prostor
pro intalaci solárních kolektorů či FVE panelů předpokládáme, že převažujícím zdrojem OZE tepla
bude TČ. Vznikne tak komplexní energetický systém, který bude mít oproti běžné plynové KJ celou
řadu synergických výhod plynoucích ze spojení KJ s TČ (Obr.2):
- Při podmínce 30% OZE bude celkový podíl tepla z TČ ca.22% na celkové výrobě tepla. TČ je provozováno
primárně v létě a přechodných obdobích, tedy s nejlepším COP. - To povede k přesunu provozu KJ do zimního a přechodného období, nebude tak spalován zemní plyn v létě, kdy bude v síti dostatek elektřiny z FVE.
- Podíl tepla z KVET tedy zůstává konstantní ca.50%, zimním provozem KJ dojde k vytlačení provozu PK (z 50% na ca.25%) a tedy k výraznému snížení spotřeby ZP. PK obvykle zůstane záložním a špičkový zdrojem (zbývající 3% tepla uvažovány z elektrokotle).
- V zimě, kdy COP výrazně klesá, nebo dokonce TČ již není možné provozovat by topný systém ve kterém by bylo pouze TČ výrazně zvýšil odběr elektřiny ze sítě a zvýšil tak špičkové zimní zatížení elektrizační soustavy.
- V naprostém protikladu k tomu, v iKVET dodávku tepla v zimě zajistí KJ, která bude zároveň dodávat špičkovou elektřinu do sítě a přispívat tak k pokrytí špičkové potřeby elektřiny v dané lokalitě v budoucím stavu s vysokou penetrací individiuálních TČ.
- Navíc, v zimním období bude mít elektřina ze sítě vysoký faktor primární neobnovitelné energie, tedy teplo z TČ (či bivalentního přímotopu, příp.PK) bude mít srovnatelné, nebo dokonce vyšší emise CO2 než teplo z plynové KJ.
- Ve spojení s akumulátorem tepla a elektrokotlem bude mít takový komplexní systém z pohledu elektrizační soustavy násobně vyšší flexibilitu a to jak kladnou tak zápornou a tedy může výrazně přispívat jak v rámci svého provozu tak SVR ke stabilitě elektrizační soustavy.
- Systém umožní reagovat na výkyvy na denním trhu s elektřinou, tj. KJ bude provozována v době vyšších, TČ v době nižších cen elektřiny, a to jak na hodinové tak celoroční bázi. Může tak dojít k situaci, že jeden rok je více hodin prozovována TČ, v jiném roce může být efektivnější vyrábět více tepla z KJ.
V první fázi navrhujeme zavést iKVET pro nové či modernizované zdroje v kategorii 200-1000 kW podporované zeleným bonusem dle cenového rozhodnutí ERÚ, následně i pro nové zdroje nad 1 MW (např.1-10 MW) v aukcích.
Obr.2 Základní charakteristiky iKVET s TČ.