Základní škola v Kamenici nad Lipou je vytápěna centrální plynovou kotelnou s mikrokogenerační jednotkou umístěnou v areálu školy. Topnou vodou i teplou vodou je zásobováno přes potrubí vedené v podzemních kanálech několik budov s učebnami, tělocvična i školní jídelna.
Před rekonstrukcí byly v kotelně instalovány 2 kotle typu PGV65 2x755kW a jeden plynový kotel typu PGV25 1x290kW s plynovými přetlakovými hořáky na zemní plyn. Kotelna byla technicky i morálně zastaralá, např. kotle byly vyrobeny v roce 1990 a vybavení bylo na hranici životnosti. Účinnost povodních kotlů byla cca 80 % (vztaženo ke spalnému teplu).
Kompletní rekonstrukce kotelny proběhla v roce 2021, kdy veškerá původní technologie byla demontována a nahrazena technologií novou.
Nově je instalována kaskáda tří stacionárních plynových kondenzačních kotlů Viessmann VITOCROSSAL 100 o výkonu 58-258 kW (80/60 °C) a jedné kogenerační jednotky RMB Energie neoTower 11 o tepelném výkonu 20,6-25,3 kW (80/60 °C) a elektrickém výkonu 7,5-11,0 kW. Normovaný stupeň využití nových kotlů vztažený ke spalnému teplu je 96 % při teplotě topného systému 75/60 °C a celková účinnost mikrokogenerační jednotky vztažená ke spalnému teplu je 94 %. Pro minimalizaci problémů s kvalitou topné vody v původní rozsáhlé otopné soustavě jsou výměníky kotlů v provedení z nerezové oceli a primární okruh kogenerační jednotky je od zbytku otopné soustavy hydraulicky oddělen deskovým výměníkem. Kaskáda kotlů a mikrokogenerační jednotka jsou připojeny do nového společného rozdělovače a sběrače topných okruhů, ze kterého jsou napojeny jednotlivé topné větve a nepřímotopný zásobníkový ohřívač vody o objemu 1,0 m3. Topné větve jsou osazeny elektronicky řízenými čerpadly a směšovacími ventily pro řízení žádané teploty topné vody. Teplota topné vody je řízena ekvitermně, což umožňuje provoz kotlů i kogenerační jednotky v kondenzačním režimu po většinu roku. V rámci rekonstrukce byla rovněž dodána nová úpravna vody a zařízení pro udržování tlaku, nový systém odvodu spalin, obnova zařízení pro větrání kotelny, plynovodu a další související dodávky.
Provoz mikrokogenerační jednotky je řízen s ohledem na maximální využití vyrobeného tepla a elektřiny přímo v areálu školy, aby byly minimalizovány přetoky el. energie do distribuční soustavy. Provozovatel školy využitím vyrobené elektřiny přímo v areálu šetří náklady na poplatcích za distribuci dodané elektřiny. Jednotka je v provozu v pracovní dny od časných ranních hodin do odpoledne, kdy končí školní výuka a spotřeba elektřiny v areálu klesá. Kogenerační jednotka během svého provozu funguje jako primární zdroj tepla v kaskádě. V případě, že tepelný výkon kogenerační jednotky nestačí pro pokrytí potřeby tepla v otopné soustavě, zapínají se plynové kotle. V případě, že je naopak odběr tepla v soustavě menší, než je topný výkon kogenerační jednotky, přebytky vyrobeného tepla jsou ukládány do akumulační nádrže topné vody o objemu 1,5 m3. Akumulační nádrž tak kromě snížení počtu startů KGJ umožňuje vyrábět elektřinu v době malého odbytu tepla, nebo naopak využívat teplo z KGJ v době, kdy výroba elektrické energie není žádoucí z důvodu malého využití pro vlastní spotřebu školy.
Nová technologie kotelny s KGJ je osazena systémem měření a regulace zabezpečujícím veškeré řízení kotlů a kogenerační jednotky, aby byl zajištěn bezpečný chod technologického zařízení modernizované kotelny a docíleno maximálních úspor energií. Z pohledu obsluhy je prováděn pouze občasný dohled provozu a součástí řešení je i dálkový dohled a ovládání provozu zdroje tepla.
Podrobný monitoring, bilancování a optimalizace provozu zdroje tepla z pohledu spotřeby a účinnosti provozu je umožněn díky nově osazeným plynoměrům, elektroměrům, vodoměrům a měřičům spotřeby tepla). Veškerá naměřená data jsou ukládána v cloudu a jsou dostupná zpětně za celou dobu provozu.
Foto kotelny před rekonstrukcí
Po rekonstrukci